Parafia pw. NARODZENIA NMP w Brudzowicach

z dekretu Ks. Biskupa:

Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl), w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną.

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                              5 kwietnia 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.

2. Nietypowy tegoroczny Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący za pośrednictwem mediów.

3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament wróci do tabernakulum. Nie będzie ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą.

4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta.

O godz. 18.00 sprawować będziemy Liturgię Męki Pańskiej — czytanie Męki Pańskiej, modlitwa powszechna, adoracja krzyża, Komunia Św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Bożego Grobu.  Adoracja przy Grobie Pańskim   do godz. 21.00.

WIELKA SOBOTA liturgia o godz. 18.00

Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz.8.00 do 18.00

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. W kościele może przebywać do 5 osób. Nie będzie poświęcenia pokarmów. Niech uczyni to ktoś z członków rodziny przed śniadaniem w Wielkanoc. Tekst poniżej.

7. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.

8. W Wielkanoc nie będzie Rezurekcji z powodu zarazy i związanych z nią ograniczeń w uczestniczeniu w nabożeństwach.

9. Nowy piękny krzyż  mamy już zamontowany na cmentarzu. Podziękowania, również za kwiaty do grobu Pańskiego złożę w święta.

10. Świąteczne sprzątanie kościoła w Wielką Środę o 8.00

11. Jeśli w trakcie odprawiania praktyki dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

12. Jak w obecnej sytuacji ma wyglądać wielkopostna spowiedź? Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o – wskazanej w Katechizmie – możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. „W takich okolicznościach trzeba – po rachunku sumienia – wzbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności. W ten sposób od razu wrócisz do łaski Bożej” – mówi papież Franciszek.

Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach będą zorganizowane spowiedzi.

Teraz możemy to czynić w grupach do pięciu osób.

Msze św. pogrzebowe indywidualne w tym tygodniu pn - +Jana Kołodzieja, wt - +Władysławę Bańską, śr. – +Jana Popczyka, Wielkanoc 15.30 - +Janinę Janas- (Msze św. zamawiane na konkretny termin - bez zmian)

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
 Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

"Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was." (1 Tes 5, 16

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny: Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.