CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 30 marca 2025
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu jest w Kościele obchodzona jako niedziela radości. Przypowieść o synu marnotrawnym, którą usłyszymy w dzisiejszej liturgii słowa, uświadamia nam, jak dobry jest Bóg, który czeka na powrót każdego, kto się zagubił. W jakiejś mierze dotyczy to każdego z nas. Jako grzesznicy potrzebujemy Bożego przebaczenia, uznajmy więc nasze winy i otwórzmy się na działanie przebaczającej miłości Boga.
2. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem.
- Droga krzyżowa – w piątek o godz. 17.55
- Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 15.00
3. Wczoraj sprzątały kościół panie: Anna Popczyk, Regina Chachulska, Marzena Urbańczyk, Sabina Lebiocka. Bóg zapłać i za ofiarę. Na sobotę na godz. 8.00 zaproszone są panie: Dorota Łabuś, Beata Łabuś, Estera Łaszczyca, Marzena Waloch
4. 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II przypada w najbliższą środę (2 kwietnia).
Zachęcam do modlitwy za przyczyną naszego świętego Rodaka oraz propagowanie kultu i osoby świętego Papieża wśród parafian i młodzieży. Ucałowanie relikwii po Gorzkich żalach.
5. Życzenia dla Solenizantów: Grażyn i Ryszardów
6. W nadchodzącym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca. - Z posługą sakramentalną świąteczną do chorych i seniorów naszej parafii udam się już w ten piątek do południa. Spowiedź o 16.00
Ofiary składane przy krzyżu adoracyjnym przeznaczone są na kwiaty do Bożego Grobu. Bóg zapłać!
Nawiedzenie kopii obrazu MB Częstochowskiej za rok w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca
V. NIEDZIELA W.P. – 6. 04. 2025
8.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną dla wszystkich.
11.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich (można też coś wtrącić do dzieci)
15.00 – Gorzkie Żale z nauką pasyjną
15.30 – Msza św. z nauką dla wszystkich
17.00 – Droga Krzyżowa ulicami naszej Parafii (prowadzą mieszkańcy)
PONIEDZIAŁEK – 7. 04. 2025.
DZIEŃ SPOWIEDZI ŚWIĘTEJ
8.30 – 9.30 i 17.00 – 18.00
8.30 – SPOWIEDŹ DLA WSZYSTKICH
9.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną dla wszystkich
10.00 – NAUKA I SPOWIEDŹ dla dzieci i młodzieży szkolnej (szkoła podstawowa)
17.00 – SPOWIEDŹ DLA WSZYSTKICH
18.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną dla wszystkich
WTOREK
9.00 – Msza św. z nauką dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia.
10.00 – Msza św. kończąca z nauką dla dzieci i młodzieży szkolnej (szkoła podstawowa)
18.00 – Msza św. kończąca z nauką rekolekcyjną dla wszystkich
6. Parafia Targoszyce organizuje 3-DNIOWĄ PIELGRZYMKO-WYCIECZKĘ PO LUBLINIE, ZAMOŚCIU I ROZTOCZU w dniach 16 – 18 maja 2025. Szczegóły w gablotce i na stronie internetowej.
Parafia Targoszyce organizuje 3-DNIOWĄ PIELGRZYMKO-WYCIECZKĘ PO LUBLINIE, ZAMOŚCIU I ROZTOCZU w dniach 16 – 18 maja 2025
Dzień I - 16.05.2025 r. - Lublin
Proponowana trasa spaceru z przewodnikiem:
Plac Zamkowy, dziedziniec zamkowy, Kaplica Trójcy Świętej, Brama Grodzka, Plac po Farze, Plac Rybny, Rynek Starego Miasta, Trybunał Koronny, Bazylika Dominikanów, Wieża Trynitarska, Brama Krakowska, Plac Łokietka, Nowy Ratusz, Krakowskie Przedmieście.
Spacer okraszony legendami i ciekawostkami Koziego Grodu.
Czas trwania zwiedzania: ok. 2,5h
Nocleg w Krasnobrodzie wraz z obiadokolacją.
Dzień II - 17.05.2025 r. - Zamość
Śniadanie w Krasnobrodzie. Spacer po Zamościu rozpoczniemy od Starej Bramy Lwowskiej, którą wejdziemy w Mury Miasta Idealnego. Następnie odwiedzimy okazały gmach Nadszańca – XIX wiecznej działobitni gdzie rozpoczniemy zwiedzanie Trasy Turystycznej w Bastionie VII podczas zwiedzania, której przejdziemy galeriami strzeleckimi i kazamatami Zamojskiej Twierdzy, dowiemy się o historii związanej z oblężeniami Zamościa. Następnie na plateau Bastionu VII przejdziemy szkolenie artyleryjskie wraz z wystrzałem z armaty, by uzyskać „Patent Puszkarza”. Przejdziemy na Taras Widokowy na Koronie Nadszańca, skąd będziemy podziwiali piękny widok na zamojskie Stare Miasto. W następnej kolejności przejdziemy pod Synagogę, gdzie zapoznamy się z historią dotyczącą wspólnoty żydowskiej zamieszkującej w Zamościu od XVI wieku. Wejdziemy na Rynek Solny, pełniący niegdyś rolę placu handlowego, zapewniającego rozwój ekonomiczny miasta. Tutaj zwrócimy uwagę na zabytkową zabudowę rynku z kamienicami, kotwicą, barokowym kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gmachem dawnej Akademii Zamojskiej oraz Oficynami Ratusza. Wejdziemy następnie na Rynek Wielki, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych placów renesansowych w Europie. Tutaj zobaczymy majestatyczną bryłę Ratusza oraz bogato zdobione Kamienice Ormiańskie. Z Rynku Wielkiego przejdziemy w kierunku Parku Miejskiego, jednego z piękniejszych założeń parkowych dwudziestolecia międzywojennego. Tutaj zwrócimy uwagę na Starą Bramę Lubelską oraz jedyny zachowany Kojec dawniej broniącym fosę okalającą twierdzę. Przejdziemy pod gmach dawnego Pałacu Zamoyskich z usytuowanym przed jego fasadą Pomnikiem Założyciela Zamościa Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Stąd już widać wieżę dzwonnicy i katedrę – dawniej Kolegiatę – wybudowaną w stylu manierystycznym z fundacji założyciela miasta. W świątyni zobaczymy ołtarz główny z obrazem św. Tomasza Apostoła oraz Kaplicę Ordynacką. Po wyjściu z katedry obejrzymy zabudowania dawnego Arsenału – dawnej zbrojowni oraz trzeciej z bram pierwotnie prowadzących w mury zamojskiej fortalicji, czyli Bramę Szczebrzeską. Następnie przejdziemy na Rynek Wodny gdzie zobaczymy dawny kościół św. Anny z przylegającym do niego dawnym klasztorem sióstr klarysek. Z tego miejsca już całkiem blisko pod „Dom Centralny” – budynku dawnego hotelu, w którym w okresie międzywojennym mieszkał znany poeta Bolesław Leśmian. Stąd również świetnie widać kościół św. Mikołaja – dawną cerkiew greckokatolicka przemianowaną następnie na na prawosławną. By pokazać, że Zamość to nie tylko piękne rynki i kamienice, zajrzymy na jedno z równie urokliwych podwórzy – na to, po którym w młodości grywał, poeta i piosenkarz Marek Grechuta. Tutaj również zobaczymy dom, w którym urodził się i mieszkał artysta. Kolejnym punktem naszego zwiedzania będzie świeżo odrestaurowany kościół o. franciszkanów – największa zamojska świątynia. Mury miejskie opuścimy Nową Bramą Lwowską, by zakończyć zwiedzanie na parkingu.
- przejazd do Szczebrzeszyna;
Szczebrzeszyn to jedno z najstarszych miast na Roztoczu. Podczas spaceru po mieście odwiedzimy: Dawną Synagogę z XVII wieku z zachowanym wnętrzem żydowskiej bożnicy ; Cerkiew Zaśnięcia NMP – jedną z najstarszych w Polsce pochodzącą z przełomu XIV i XV wieku; wybudowany w stylu manierystycznym (w typie renesansu lubelskiego) kościół parafialny p.w. św. Mikołaja, kościół p.w. św. Katarzyny z pofranciszkańskim zespołem klasztornym ufundowany przez Tomasza i Katarzynę Zamoyskich, wzniesiony w latach 1620 – 1638; Rynek z Ratuszem, na którym zobaczymy Pomnik Chrząszcza – symbolu miasteczka.
- przejazd na nocleg i objadokolacja
Dzień III – 17.05.2025 r.
Śniadanie w Krasnobrodzie; Spotkanie z przewodnikiem przy Sanktuarium w Krasnobrodzie
09:00 – msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej
Krasnobród – to miejscowość mająca status uzdrowiska, a jednocześnie miejsce Kultu Maryjnego. Podczas zwiedzania wejdziemy do barokowego kościoła p.w. Nawiedzenia NMP,
w którego ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący Cudowny Obraz Matki Boskiej Krasnobrodzkiej; przejdziemy przez zabudowania podominikańskiego Zespołu Klasztornego, by zwiedzić Muzeum Wieńców Dożynkowych urządzone w dawnym spichlerzu z 1795 roku, Ptaszarnię oraz Muzeum Ziemi Krasnobrodzkiej (wstęp do obiektów jest bezpłatny). Następnie przejedziemy do Kapliczki w Miejscu Objawień Matki Bożej gdzie o ile (susza nie da się we znaki) będzie można zaczerpnąć wody z cudownego źródełka.
- przejazd do Zwierzyńca;
Przejazd panoramiczny po centralnej części Roztoczańskiego Parku Narodowego, podczas którego zobaczymy okolicę Stawów Echo i Ostoi Konika Polskiego – symbolu naszego Parku.
Zwierzyniec – spacer po miejscowości, w trakcie którego zobaczymy takie obiekty jak: „Kościółek na Wodzie” p.w. św. Jana Nepomucena – usytuowany na wyspie kościół ufundowany w latach 1741 – 47 przez Tomasza i Teresę Zamoyskich; „Pomnik Szarańczy” – kamień upamiętniający wielki nalot szarańczy w roku 1711, Stary Browar Zamoyskich – zabudowania browaru z 1806 roku założonego przez Zamoyskich (w barze przy browarze istnieje możliwość degustacji regionalnego piwa „Zwierzyniec”); Budynki Dawnego Zarządu Ordynacji Zamojskiej wraz z urokliwym „Zwierzyńczykiem” po którym niegdyś pływały gondole, a po terenie biegały półdziko żyjące jelenie, łosie, sarny czy żubry, wraz z Pałacem Plenipotenta wybudowanym w stylu szwajcarskim pod koniec XIX stulecia. Zwierzyniec to także siedziba i centrum Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Ok. 14 – ej – obiad w Zwierzyńcu; Zakończenie zwiedzania.
Podany program, jest programem ramowym i może ulec zmianie z uwagi na panujące warunki atmosferyczne, czy też preferencje organizatorów wyjazdu.
Cena wycieczki: 750,00 zł/osoba
Cena zawiera:
obsługę duszpasterską/ koszt przejazdu/ 2 śniadania/2 objady/2 noclegi /3 dni obsługi przewodnika/ bilety wstępu
Zapisów można dokonać w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania w Targoszycach oraz w zakrystii po każdej Mszy świętej.